fbpx

Kategori arşivi Dijital Pazarlama

Dijital Pazarlama Nedir? Avantajları Nelerdir?

Dijital Pazarlama Nedir?

1990’lı yıllardan itibaren internetin yaygınlaşması ve teknolojinin gelişmesiyle birlikte dijital dünyanın insanlara sunduğu faydalar dikkate değer bir biçimde arttı. Bu faydalardan en önemlisi insanların gelişen teknoloji sayesinde istedikleri bilgiye artık çok daha kısa sürede ulaşmaya başlaması oldu. Ancak bu durum bir süre sonra kullanıcıların alışveriş ve satın alma davranışlarını değiştirdi. Satın alma davranışlarındaki değişiklikler firmaların iş modellerinin, organizasyon yapılarının ve pazarlama faaliyetlerinin de değişmesini zorunlu kıldı. Geleneksel pazarlamanın araçları olan televizyon, radyo, gazete, dergi ve billboardların yerini; dijital pazarlamada internet/web ortamı, mobil ve çeşitli interaktif kanallar (sosyal medya) aldı.

İşte yukarıda sıralamış olduğumuz bu süreçteki değişimler “dijital dönüşüm” olarak tanımlanırken, firmaların veya markaların dijital ortamdaki pazarlama faaliyetlerine “Dijital Pazarlama (Digital Marketing)” adı veriliyor. Dijital pazarlama girişimciler için yeni iş fırsatları doğururken, kullanıcılar için daha ekonomik ve kullanılabilir alanlar yaratıyor. Bu durumun en önemli sonucu olarak da dijital pazarlama geleneksel pazarlama karşısında çok hızlı büyümeye devam ediyor.

Kısaca dijital pazarlama, ürün veya hizmetlerin satışında çevrimiçi kanalların kullanıldığı ve bu kanallar aracılığıyla online kullanıcıların hedeflendiği verimli bir pazarlama yöntemidir.

Dijital Pazarlamanın Avantajları Nelerdir?

Özellikle 2000’li yılların başında popüler olmaya başlayan dijital pazarlama, geleneksel pazarlamaya göre çok sayıda avantaja sahip. Bunları sıralayacak olursak:

1) Hız: Çevrimiçi bir kanalda sunduğunuz bir reklamı isteğiniz doğrultusunda anında aktif edebilir ya da durdurabilirsiniz.

2) Etkileşim: Web 2.0 teknolojisini kullandığımız çevrimiçi kanallarda markadan kullanıcıya ve kullanıcıdan markaya olmak üzere karşılıklı etkileşim sağlayabilirsiniz.

3) Hedefleme: Çevrimiçi kanallarda sunduğunuz reklamları herkese göstermek yerine o an o ürüne ya da hizmete ihtiyacı olanları hedefleyerek sunabilirsiniz.

4) Ölçümleme ve Optimizasyon: Dijital reklamlarınıza yaptığınız yatırımların getirisini görebilir, sonuçlara göre reklamınızın veya dijital pazarlama stratejinizin optimizasyonunu yapabilirsiniz.

5) Maliyet: Son olarak bunların hepsini geleneksel pazarlamaya göre çok daha ucuz maliyetlerle gerçekleştirebilirsiniz.

dijital-pazarlamanin-avantajlari

Bonus: Firmanıza / markanıza ait fiziki vitrininiz siz eve gelince kapalı olsa da, online vitrininiz tüm gün 7/24 müşterilerinize açık kalacaktır.

Sonuç olarak açıklamaya çalıştığımız bu noktalar dijital pazarlamanın önemini ve gelecekteki rolünü gözler önüne seriyor. İster kendi evinizde internet ortamında yönettiğiniz markanız olsun, isterseniz de çalıştığınız bir şirkette, günümüz koşullarında müşterilerinizle doğru iletişim kurmada ve kuracağınız bu iletişimin geleceğe taşınmasında dijital pazarlamaya ihtiyacınız olacak. Ancak dijital pazarlamanın odak noktasında teknolojinin değil, insanın; yani müşterilerinizin olduğunu sakın unutmayın. Bu noktada hedef tüketici. Bu nedenle teknolojiyi; pazarlamada ve satışta nasıl avantaja dönüştürebileceğiniz çok çok önemli.